Ar ko takfits atšķiras no klasiskā fitnesa?

06.03.2017

Ar ko takfits atšķiras no klasiskā fitnesa?

Pēdējo gadu desmitu laikā fitness attīstījās visstraujāk. Šajā laikā tika radītas daudzas jaunas programmas un standarti, taču reti tika veidoti atsevišķi lieli virzieni ar citādiem mērķiem un uzdevumiem. Pēdējais atzarojums nu ir takfits (taktiskais fitness), kas ir nonācis pie mums no policistu, ugunsdzēsēju un specvienību treniņiem. Profila organizācijas izstrādāja standartus un treniņu programmas, kas šobrīd iekaro popularitāti plašā sabiedrībā. Mūsuprāt, šis ir viens visperspektīvākajiem  virzieniem, kas atšķirībā no daudziem citiem vēl ilgi nenovecos.

Kāda ir taktiskā fitnesa specifika?

Runājot par takfitu, jāatceras par tā izcelsmi. Sākotnēji tas bija paredzēts profesionāļiem, šeit arī secinājums: taktiskais fitness ir ne tik treniņi, cik pats darbs. Runa nav par uzvarām sacensībās, bet gan par sevis sagatavošanu ekstremālām situācijām, kur ierastās kustības, tādas kā pievilkšanās, pietupieni, grūdieni utt. tiek izpildīti pavisam neierasti, dažreiz izmantojot tam neparedzētu inventāru.

Kāda ir taktiskā fitnesa specifika?

Taktiskais fitness paredzēts tiem, kas izvēlas profesiju, kur apgūtās iemaņas kādreiz var glābt Jūsu vai kāda cita dzīvību. Šeit jāattīsta arī reakcija un jāsaglabā prāta skaidrība stresa situācijās.

Ārkārtīgi svarīgi ir prast strādāt komandā. Treniņos obligāti jāiekļauj sporta spēles, kuras māca būt par komandas daļu un palīdzēt viens otram mērķu sasniegšanā. Jūsu treniņiem jāuzlabo Jūs pašus profesionālā ziņā. Tas nenozīmē būt tikai labā formā.

Treniņiem jāattīsta:

  • Ātrums un izturība, lai skrietu ilgāk un ātrāk
  • Spēks un izturība, lai pārnēsātu aprīkojumu un iekārtas, dažos gadījumos arī cilvēkus
  • Kustīgums un mobilitāte, lai viegli un nepiespiesti "automātiski" pārvietotos pa šķēršļotu un nelīdzenu apvidu
  • Tvēriens, lai pārliecinoši kāptu pa trosēm un kalnos, nenogurstot turētu aprīkojumu vai citus cilvēkus
  • Izveicība, lai pārvarētu ūdens šķēršļus savas un citu cilvēku dzīvības glābšanai

Taktiskie atlēti un parastie atlēti

Var sasniegt izcilus rezultātus jebkurā no iepriekšminētajiem komponentiem, tas darīs Jūs stiprākus kopumā, taču Jums būs arī trūkumi. Ārkārtīgi svarīgi ir noteikt šos trūkumus un tikt no tiem vaļā. Būt par taktisko atlētu nebūt nenozīmē būt visātrākajam vai stiprākajam, tas nozīmē sasniegt par vidējo augstāku līmeni katrā disciplīnā.

Taktiskie atlēti un parastie atlēti

Tipiska situācija: taktiskajam atlētam jāprot izpildīt pāris desmitus atspiešanās, dažus vingrojumus ar svarstieni un pēc tam vēl būt spējīgam vairākas minūtes skriet garas distances šķēršļotā apvidū. Jebkurš smagatlēts būs pārāks par Jums spēka vingrojumos, un jebkurš skrējējs Jūs  apsteigs, vienīgi rezultātā finišu pirmais sasniegsiet tieši Jūs, jo lai arī sliktāk, tomēr Jūs protat izpildīt katru elementu, tai pat laikā parastie atlēti koncentrējas tikai uz vienu no tiem. Optimālais stāvoklis taktiskajiem atlētiem atšķiras no parasto atlētu stāvokļa ar to, ka tiem dažas iemaņas nav svarīgas. Tiem, kas nodarbojas ar takfitu, visiem elementiem ir vienlīdz svarīga nozīme.

Nokļūt līdz pārbaudījumam un pārvarēt to

Jebkura taktiskā atlēta ceļš sākas ar sākuma pārbaudi. Katrā dienestā tie atšķiras, taču kopumā tas ir standarta normatīvu kopums, kas ietver pievilkšanās, atspiešanās, skriešanu un, iespējams, arī peldēšanu vai sprintu, ja to pieprasa nākotnes profesijas specifika. Tikt galā ar sākuma pārbaudēm ir viena lieta, taču izturēt reālu apmācību ir pavisam cits stāsts.

Profesionālā apmācība sagatavos Jūs nākotnes darbam un tā īpatnībām. Tas nozīmē, ka ik pa reizei Jūs izjutīsiet patiešām lielu slodzi: nāksies vairāk skriet, peldēt, pievilkties utt. Apmācības gaitā nepieciešams tā organizēt treniņu periodus, lai Jūs vienmēr varētu sasniegt maksimālos rezultātus, un Jūsu iemaņas tikai attīstītos. Optimālā treniņu un vingrojumu taiminga periodiskuma noteikšana ir atslēga, kā kļūt par profesionāli tieši tajā īpašajā dienestā, kurā Jūs gribat strādāt. Tas padarīs Jūs arī veselāku kopumā un ļaus izvairīties no traumām un savainojumiem. 

Nokļūt līdz pārbaudījumam un pārvarēt to

Secinājums

Apkopojot raksta materiālu, var atzīmēt trīs galvenos punktus:

  1. Takfits tika radīts taktisko dienestu darbiniekiem, nevis sportistiem. Tas ir instruments, kas ir nepieciešams darbiniekiem sava darba veikšanai.
  2. Labs taktiskais atlēts visticamāk nebūs konkurents profesionālam sportistam tajā disciplīnā, kurā pēdējais specializējas.
  3. Taktiskais fitness vispirms ir vajadzīgs  tiem, kas plāno saistīt savu dzīvi ar policista, glābēja, militārpersonas darbu utt., taču noderēs arī tiem, kas vēlas uzturēt sevi labā formā.

Plašām masām taktiskais fitness vēl ir samērā jauna kustība. Šobrīd tas attīstās, un paies kāds laiks, pirms tas sasniegs savu virsotni, pēc tam, iespējams, piedzīvos kritumu. Diemžēl šāds liktenis ir raksturīgs daudziem sporta virzieniem, jo spriežot objektīvi, rezultātus nevar uzlabot līdz bezgalībai. Tādēļ iesakām nepalaist garām īsto brīdi. Iespējams, ka patlaban ir vislabākais brīdis, lai sāktu nodarboties ar takfitu!