Kaspars Kalnbērzs - intervija

19.01.2017

Kaspars Kalnbērzs

Šodien mums ir sagatavots kaut kas īpašs mūsu lasītājiem. Mēs gribam pastāstīt par cilvēku, kurš veiksmīgi pārstāv Latviju OCR sacensībās visā pasaulē un palīdz mums izstrādāt mūsu aprīkojumu. Šis cilvēks ir Kaspars Kalnbērzs. Viņš ir iekļuvis TOP 30 OCR World Championships sacensībās un pēdējos gados ļoti labi pārstāv OCR sacensības ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē.

Kaspars labprāt atbildēja uz mūsu  sagatavotajiem jautājumiem un pastāstīja daudz interesanta par sevi, sportu un par saviem nākotnes plāniem.

Tā kā sporta tēma viennozīmīgi aizņems lielāko mūsu sarunas daļu, vispirms pastāsti nedaudz par sevi, kāds tu esi dzīvē, ar ko nodarbojies brīvajā laikā?

Man patīk iet dabā, pavadīt laiku kopā ar ģimeni, grāmatu lasīšana, laba mūzika. Nekam citam neatliek laika,  jāaudzina bērni. Nākotnē ir doma trenēt meitu, ja viņa to gribēs. Manai meitai tagad ir 6 gadi, un viņa jau daudz  laika pavada sporta laukumā, un vienreiz es viņu aizvedu uz Free Zone aktīvās atpūtas klubu Rīgā, un viņai tur ļoti iepatikās.

Labprāt skatos hokeja izlases spēles, arī futbols man patīk. Kopš 9 gadu vecuma, nezinu kāpēc, taču Itālijas futbola izlase ir mana mīļākā. Tā nu sanāca, ka pēc pirmā pasaules kausa noskatīšanās 1990 gadā, tieši šī komanda iekrita manā atmiņā. Arī basketbols man patīk, sekoju līdzi NBA, Olimpiskajām spēlēm, arī regbijs ir interesants.

Un kā tu sāki nodarboties ar sportu?

Mani sporta pirmsākumi aizsākušies 2000. gadā, kad sāku nodarboties ar klinšu kāpšanu. Tā kā Latvijā dabā nav sastopamas klintis, tad sāku ar tā saucamo Indoor climbing, tas notiek iekštelpās. Principā ar to nodarbojas daudzmaz regulāri 8-10 gadu garumā, pēc tam darba specifikas dēļ nācās šo aizraušanos pamest. Pēc tam 2009. gadā pievienojos Latvijas vingrošanas sporta biedrības kodolam, braucām uz paraugdemonstrējumiem, piedalījāmies izstādēs ar paraugdemonstrējumiem, pirmā bija Skonto Hallē. Mēs bijām pirmie, kuri šo sporta veidu parādīja plašākai publikai, pēc tam informācija nonāca televīzijā un turpmākā popularizēšana notika bez mums.

Pēc tam nodarbojos ar vingrošanu vienkārši pats priekš sevis, piedalījos sacensībās, bet protams nevarēju konkurēt ar jaunākiem puišiem ap 18-20 gadu veciem. Bet svarīgāko posmu paveicām mēs, mēs to visu attīstījām. Un pirms diviem gadiem es jau sāku nopietnāk domāt, lai varētu piedalīties nopietnākās sacensībās - šķēršļu joslu sacensības jeb OCR (no angļu val. Obstacle course racing). Bet pirmsākums tam bija “Stipro Skrējiens” tepat Latvijā, neatceros, kad bija pirmā reize, kad piedalījos 2012. vai 2013. gads. Individuāli kaut kā mazliet nepaveicās, bet tas jau bija labs grūdiens, lai turpinātu, taču vēl ne īstais motivators.

Tad es trīs gadus piedalījos ar komandu, un trīs gadus mēs tur arī turējāmies desmitniekā, šogad beidzot trijniekā tikām. 2015. gads principā jau bija tas atskaites punkts, kad es nolēmu nodarboties ar kaut ko nopietnāku. Tajā pašā gadā bija pirmās ārvalstu sacensības, kuras notika Zviedrijā. Tur man bija pirmā taustīšanās, kas tas vispār ir, kā tas izskatās. Tur es ierindojos 50. vietā no aptuveni 3000 dalībniekiem.  Bija neliela vilšanās, ka netiku TOP 20, jo tas garantētu kvalifikāciju, lai piedalītos OCR Pasaules čempionātā, pēc sacensībām jau bija radusies skaidrība kas un kā jādara, lai nākamajā gadā iekļūtu ilgi kārotajā TOP 20.

Pagājušajā gadā stājos uz goda pjedestāla visās pašmāju sacensībās - “Stipro skrējiens”, “Drosmes skrējiens” Cēsīs, “Karostas mezgls” Liepājā, kā arī pašas izaicinošākās sacensības Latvijā - 12h šķēršļu joslas sacensības “BK Mežkalnu rings” Baldones apkārtnē. 2016. gadā kvalifikācijas sacensībās vienīgā doma bija sasniegt TOP 20 ārvalstu sacensībās, kas arī tika paveikts dubultā - 15. Vieta Stokholmā Zviedrijā sacensībās “Toughest” (šīs sacensības 2016.gadā atzītas par labāko OCR sacensību seriālu Eiropā), un Anglijā ļoti grūtās 20 km garās sacensībās ar ļoti kalnainu apvidu, izcīnīju 9. vietu. Uzdevums bija izpildīts.

Kaspars Kalnbērzs - kāpēc tu izvelējas tieši OCR šķēršļu joslu sacensības

Un kāpēc tu izvelējas tieši OCR šķēršļu joslu sacensības?

Tur viss ir apvienots, visas disciplīnas, kuras man patīk, un kuras padodas. Klinšu kāpšanas elementi, kas prasa spēcīgu satvērienu, un arī vingrošanas elementi, tikšana pāri sienām, kāpšana pa virvi un pamatelements – garo distanču skriešana. Tas apvieno visus elementus, kuri man patīk, tiek noslogots viss ķermenis un tiek iesaistītas gandrīz visas cilvēka fiziskās īpašības - izturība, spēks, koordinācija, ātrums, veiklība. Sapratu, ka šis ir mans sporta veids, jo tur nav tikai tīra skriešana vai spēka pielietošana, tur viss ir kopā. Un tas mani ļoti uzrunāja. Esmu mēģinājis arī krosfitu, tur ir daži paņēmieni, kuri sasaista treniņus, taču tie satur smagatlētikas elementus. Pirmkārt, to pareiza apgūšana aizņem daudz laika, kura nav, un, otrkārt, nevēlos sevi traumēt, jo man ir tendence izlikt sevi maksimāli, lai pēc iespējas ātrāk sasniegtu rezultātu. Un es zinu, ka tur ātra rezultāta nav, tāpēc es izmantoju tikai dažus krosfita elementus.

Kas ir svarīgs OCR treniņiem?

Balanss starp visu. Primārais - ej ārā un skrien. Vēlams pa kalniem (Tā kā Latvijā kalnu nav, tad pa tiem nedaudzajiem pauguriem - Sigulda, Ogre). Labāk skriet ar kaut kādu smagumu, iebāz mugursomā ēdienu, dzērienu, kādas drēbes, tas jau ir 3-4 kg, pieradini sevi pie smaguma, tad sacensībās būs vieglāk. Un, nākamais, protams, kā es jau minēju, ir klinšu kāpšanas elementi, jo tur ir tehniskie šķēršļi, kuriem nepieciešams satvēriens. Ja cilvēkam nav trenēti pirksti, ja viņš nav pamēģinājis kāpt pa sienu, tad būs ļoti grūti. Tāpat svarīgi ir visi iespējamie vingrinājumi savam ķermenim. Kombinācijā tas viss veido nepieciešamās iemaņas. Ja tu būsi labs skrējējs, bet tev nebūs spēka, tu nesasniegsi vēlamo.

Kādas ir mūsu perspektīvas? Vai mūsu sasniegumus var pielīdzināt Eiropas līmenim?

Protams, pielīdzināt var, es esmu jau pietiekami salīdzinājis, un savā Facebook lapā rakstu arī atsauksmes par vietējām un ārzemju sacensībām.

Daudzas sacensības norisinās jau 6-8 gadus, un tas ir pietiekams laiks kāda līmeņa sasniegšanai, taču diemžēl rodas sajūta, ka organizatori ir iestinguši biznesa rutīnā: lai nāk kas nāk, viss ir kārtībā, principā attīstībā netiek ieguldīts nekas.  Tiek organizētas vairākas jaunas sacensības. Es redzu atsaucību no organizatoru puses, mēs aprunājamies, izrunājam visus plusus un mīnusus, ko varētu uzlabot, un daudzi ir gatavi kaut ko pamainīt.

Bet ja salīdzina ar ārzemju sacensībām – ārzemēs ir pavisam cits līmenis, par visu ir padomāts, organizācija – kā dalībnieki startē, starta grupas, sadalījums, trases, viss, – daudz dažādu aspektu, par kuriem pie mums nav padomāts. Mums principā akcents ir uz masu, turpretim ārzemēs ir tas līdzsvars starp masu un eliti, profesionāliem sportistiem, pie kuriem es varētu pieskaitīt arī sevi. Tā kā es no katrām sacensībā gaidu kādu jaunu, nebijušu izaicinājumu, tad Latvijā rīkotās sacensības man nespēj to sniegt.  Katrās sacensībās ir atsevišķi šķēršļi, kuri ir interesanti, bet kopumā trases ir salīdzinoši vieglas- kopumā tas ir vairāk ir kā skrējiens pa apvidu (taku skriešana), ar atsevišķiem šķēršļiem, tā to varētu nosaukt.

Katrās sacensībās ir atsevišķi šķēršļi, kuri ir interesanti

Bet kur ir problēma? Nauda? Idejas?

Es neticu, ka nav naudas, jo piedalās diezgan daudz sponsoru. Kā jau minēju, manuprāt, viņi ir iestiguši kaut kādā pašapmierinātībā, biznesā, viņiem naudiņa nāk. Un kreatīvu ideju nav, neviens neskatās uz to, kas notiek pasaulē, bet tas būtu viens no pirmajiem, ko vajadzētu darīt, lai piesaistītu cilvēkus. Es piedāvāju savu palīdzību, savus padomus, lai varētu piesaistīt vairāku cilvēku no citām Baltijas valstīm, un iespējams no ārzemēm. Bet diemžēl daudzi vienkārši man neatbild.

Mēs taisām trenažierus specifiskiem uzdevumiem: OCR treniņiem un krosfitam, un tu mums palīdzi tajā lietā. Pastāsti īsi mūsu lasītajiem par to.

Specifika ir tāda ka, piemēram to, ko ražo Element Fitness krosfitam, tie ir trenažieri, kuri jau 60-70% atbilst nepieciešamajai specifikai OCR sacensībām. Es uztaisu dažus uzlabojumus, sīkumus, detaļas, kuras jāpārveido. Protams, var arī trenēties ar parastiem stieņiem, bet mums ir savas prasības. Ja tev vajag tehniski pareizi iziet kādu šķērsli, tu vari to pārvarēt ar spēku, bet ja tādu šķēršļu būs 5-6 pēc kārtas, tad cilvēkam rokas  ātri nogurst, ja viņš atbilstošiem trenažieriem nav apguvis nepieciešamo tehniku. 

Ir pieņemts, ka sportistiem ir ļoti svarīgs veselīgs uzturs, vai tu tam pievērs uzmanību?

Es, teiksim ēšanai, nepievēršu pārāk lielu uzmanību, kaut gan es saprotu, ka tas būtu nepieciešams. Es esmu mēģinājis – grūti nāk. Principā es ēdu visu, ko man gribas, un es visu sadedzinu treniņos. Es varu ēst saldumus, varu ēst dažādas kūkas. Neuzskatu sevi par tik fanātisku sporta pārstāvi, kurš saka citiem ko ēst. Es nejaucos citu cilvēku dzīvēs, ja viņi ir nolēmuši tā dzīvot – ok! Es varu ieteikt, bet ja viņi dara pa savam – lūdzu.

Kādi ir nākotnes plāni? Varbūt noorganizēt savas sacensības?

Jā, bija tāda doma. Pirmā ideja bija uzaicināt pasaules līmeņa sacensību organizatorus pie mums, tas būtu vieglākais variants. Es jau rakstīju vienam ļoti populāram sacensību seriālam, taču man atbildēja, ka tuvāko divu gadu laikā viņiem viss jau ir ieplānots. Es viņus protams saprotu, viņi ir izpētījuši tirgu, izpētījuši pirktspēju šeit, un viņi redz, ka Latvijā pagaidām tam perspektīvu nav, jo ja šādu pasākumu rīko kvalitatīvi, tad tam ir arī atbilstošas izmaksas.

Otrs ceļš ir mēģināt palīdzēt vietējiem sacensībām ar savu padomu, izveidojot labākas sacensības nākotnē. Galvenais ir izglītot cilvēkus, rīkot bezmaksas treniņus. Es domāju, ka atsaucība būs. Nu redzēs, kā veiksies. Ja arī tas ceļš nesanāks, tad pēdējais variants ir pašam kopā ar domubiedriem kaut ko organizēt. Bet redzēsim, uz kuru pusi vēji pūtīs. Es mēģināšu visus variantus!

Kaspars visu laiku kaut kur piedalās

Paldies! Mēs un mūsu lasītāji gribam novēlēt Kasparam panākumus viņa sporta veida izaugsmē un plānu realizācijā arī turpmāk. Kaspars visu laiku kaut kur piedalās un vienmēr stāsta par to savā Facebook lapā, tāpēc arī mēs aicinām Jūs sekot viņa panākumiem sociālajos tīklos!